19.07.2013

NUTRIA - Futro: Noś Inaczej!

Nutrie to kolejne "popularne" zwierzątka, z których zdziera się futerko na ubrania dla ludzi. Nie jest to piękne zwierzę, ale znalazłam na malunek uroczą Nutrię, której nie mogłam się oprzeć :)
Tunika dostępna w butiku MOBO [ul. Pomorska 39, Wrocław]
Polecam ją mocno - letnia, w bielach i brązach, fajnie się układa :)

A tu kilka słów o Nutrii, które znalazłam na stronie fanklubu nutrii:

Odkąd nutrie pojawiły się w II w n.e. zawsze były prześladowane. Niewiadomo dlaczego każdy chciał nosić skórę z nutrii albo jeść mięso z nutrii, a człowiek zamiast stać się najlepszym przyjacielem tych pięknych zwierzątek stał się ich największym wrogiem. 
Wielkim atutem tych wspaniałych gryzoni była ich zawrotna prędkość uciekania, która dochodziła do 30 km/h, trzeba było włożyć nielada wysiłku, aby dogonić nutrie, a do tego ustrzelić z dzidy, łuku lub innego wynalazku do zabijania. 
W połowie XX w. te wspaniałe zwierzęta szukając spokoju wyemigrowały liczną grupą na teren byłego Związku Radzieckiego (dzisiaj Rosji). Bardziej pomylić się nie mogły, ponieważ w ZSRR kiedyś jak i do tej pory prawie przez cały rok panowały niskie temperatury, a mieszkańcom oprócz chłodu doskwierał jeszcze głód. Stały się więc doskonałym posiłkiem i materiałem na ubiór dla Rosjan. 
Następnie w latach 60-tych XX w. zaczęto dostrzegać nutrie na terenie Polski i tam zaczęły się licznie rozmnażać. Żyło im się doskonale, ponieważ w tamtych latach w Polsce panował dobrobyt. Passa nutrii nie trwała zbyt długo, gdyż w Polsce zaczął wszystkich ogarniać komunizm, ludzie aby kupić w sklepie kawałek mięsa musieli stać godzinami w kolejce, oczywiście jeśli mieli na to mięso kartki. Prostszym sposobem zaspokojenia głodu było jedzenie mięsa z nutrii. Zaczęły się wielkie łapanki na te niewinne stworzenia, zamykano je w klatkach, zabijano, zdzierano ze skóry, a następnie zjadano. Ze skór robiono modne w tych latach płaszcze, czapki, rękawiczki, szaliki, pokrowce na siedzenia itp. 
Podsumowując cały żywot nutrii można stwierdzić, że nie miały łatwego życia, a przecież "są tak zajebiste, a tak mało o nich wiemy".




Brak komentarzy:

Prześlij komentarz