21.11.2013

SUTASZ KREM

Talent. Często patrzymy na dzieła artystów i nie jesteśmy w stanie uwierzyć, że ręka człowieka może wykonać coś tak niesamowitego jak wielki realistyczny obraz, cudowną biżuterię.. cały dzień zajęłoby mi wymienianie cudów w sztuce. Ja osobiście jak zobaczyłam pierwsze sutasze, które prezentowała Pat Łacina-Miarka, nie mogłam pojąć jak udaje się wykonać ręcznie tak wykwintne, dostojne i piękne dzieła. To trudna technika, jednak jej zjawiskowość i różnorodność coraz bardziej mnie intryguje.
Uwielbiam malować sutasze na ubraniach, zwłaszcza, że trochę zaczęłam projektować innych wzorów, inspirowanych bardziej niż dosłownie sutaszowych.
Tak czy owak dostojność tych ozdób uwielbiam i chyba mam słabość do dekoracji bardziej ludowych niż nowoczesnej biżuterii. Stąd coraz więcej tego typu projektów pojawia się w Szarakowie, a zimą spodziewajcie się jeszcze paru ;)
Poniżej historia sutaszu.

Sukienka szara, ołówkowa. Rozmiar S. 
Znajduje się w butiku MOBO [ul. Pomorska 39, Wrocław]


HISTORIA SUTASZU
pochodzi z blga: moniartbizu

Technika ta powstała we Francji w pierwszej połowie XIV wieku. Technika ta była wykorzystywana zarówno przy produkcji sukienek dla kobiet, jak i przy produkcji biżuterii. Swego czasu przyłożyli do niej rękę holenderscy mistrzowie i tak pojawiła się technika, przypominająca słynne rosyjskie taśmowe tkactwo. Przez wieki technika przeżyła wiele wydarzeń historycznych i stała się samodzielnym kierunkiem sztuki.
Krok po kroku technika się rozwijała, została przeniesiona do stroju kobiet, ku wielkiej uciesze pań, miała także swoje miejsce w dekoratorstwie. W Rosji haft sutaszowy rozprzestrzenił się za czasów panowania Piotra Wielkiego i był powszechnie stosowany przy wykańczaniu męskich ubrań. W XIX - XX wieku haft sutaszowy stracił na znaczeniu, był niesłusznie zapomniany i używany zazwyczaj tylko przy produkcji kostiumów teatralnych.

Drugie życie haftowi sutaszowemu dała izraelska projektantka Michal Negrin na początku lat 90-tych XX wieku. Michal ożywiła haft sutaszowy jako sztukę zdobniczą, i jako pierwsza zastosowała tą technikę w produkcji ozdób jubilerskich. Szeroką popularność haft sutaszowy, stosowany w produkcji biżuterii, zyskał dzięki izraelskiemu jubilerowi Dori Csengieri.

Od 1997 roku izraelscy jubilerzy – projektanci Dori Csengieri oraz Rina Mor zakorzeniały w umysłach konsumentów ozdób jubilerskich unikatową technikę haftu sutaszowego, dały jej nowe życie i sprawiły, że cały świat uznał fakt narodzin nowego trendu w produkcji biżuterii.

Ożywienie haftu sutaszowego odbywa się dziś. Przez ostatnie 11 lat trwa odrodzenie tej techniki. Haft sutaszowy staje się modny. Żadna nowoczesna kobieta nie pozostanie obojętna patrząc na wdzięczne linię i unikalność tego haftu.

W stylu soutache można dziś zobaczyć przeróżną biżuterię - naszyjniki, broszki, kolczyki, bransoletki, torebki, wachlarze, spinki do mankietów, agrafki itd.
Każdy wyrób jest wyjątkowy, nie jest dublowany i nie jest produkowany w ilościach hurtowych. Biżuteria wykonana techniką soutache to bogata paleta kolorów, bogactwo naturalnych kamieni szlachetnych i minerałów, niezwykła lekkość i styl. Każdy produkt jest wspaniałym prezentem, podkreśli kobiecy urok, indywidualność, oryginalność, doda wdzięku i ekstrawagancji.

Biżuteria wykonana techniką haftu sutaszowego jest powszechnie dostępna obecnie we Włoszech, Japonii, Ameryce, Hiszpanii i Izraelu.
W Rosji biżuteria w stylu soutache nie jest powszechnie dostępna w sprzedaży. Rina Mor podzieliła się swoimi planami odnośnie Rosji. W 2009 roku planuje otworzyć fabrykę produkcji biżuterii w stylu soutachei w Moskwie, co pomoże sprostać zapotrzebowaniu na tego typu biżuterię w Rosji. Stworzy szereg kolekcji, których konstrukcja będzie koncentrować się na rosyjskich kobietach, i zaoferuje je na rynku w najbliższej przyszłości.

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza